پوویدون آیداین

 محلول ضد عفونی کننده موضعی

محلول ضدعفونی كننده پوويدون آيداين 10% آنتی سپتيك مناسب برای از بين بردن ويروس‌ها و باكتري‌های گرم مثبت و منفی، قارچ‌ها می‌باشد و با آزاد شدن تدريجی ید بر روی پوست ضدعفونی كنندگی خود را اعمال مي‌كند.

انواع پوویدون آیداین یا بتادین

 -بتادین قهوه‌ای (پوویدون ـ آیداین ۷٫۵ %)

این نوع بتادین محلولی ضدعفونی کننده غیراستریل و مخصوص ضدعفونی کردن محل زخم پس از جراحی است. این محلول می‌تواند برای از بین بردن باکتری‌هایی که ممکن است پوست را عفونی کنند، استفاده شود.

راهنمای مصرف:

دست‌ها را آب بشویید. حدود ۵ میلی‌لیتر (یک قاشق چای‌خوری پر) از بتادین قهوه‌ای را روی دست‌ها و ساعدها بریزید. بدون اضافه کردن آب، دست‌ها را دو و نیم تا سه دقیقه به هم بمالید. در صورت تمایل می‌توانید از اسفنج استفاده کنید. زیر ناخن‌ها را نیز به خوبی تمیز کنید. مقدار کمی آب اضافه کنید تا کف زیادی تولید شود. دست‌ها را زیر آب شیر، آب بکشید. تمام این مراحل را یک بار دیگر با ۵ میلی لیتر دیگر تکرار کنید.

 

بتادین سبز ( پوویدون ـ آیودین ۱۰ %)

این نوع بتادین نیز محلول ضدعفونی کننده غیراستریل است. برای آماده‌سازی پوست بیمار قبل از درمان و آماده‌سازی پوست قبل از جراحی قابل استفاده است. این محصول برای نابود کردن باکتری‌های عامل عفونت‌های پوستی پیشنهاد می‌شود.

راهنمای مصرف:

پوویدون ـ آیودین (بتادین) سبز یکبار مصرف است تا از آلودگی خارجی جلوگیری می‌کند. محل جراحی را پیش از جراحی پاک کنید. محل زخم (جراحی) را به محلول آغشته کنید و اجازه دهید خشک شود. ناحیه جراحی را می‌توانید با باند پانسمان بپوشانید.

 

مکانیسم اثر:

پوویدون آیداین ترکیبی از ید و پلیمرهای حامل است. محلول‌های پوویدون آیداین از طریق آزاد ساختن تدریجی ید بر ‏باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها، کیست‌ها و اسپورها مؤثر هستند. قدرت اثر پوویدون آیداین کمتر از فرآورده‌های حاوی ‏ید آزاد است، ولی سمیت آن کمتر است.

 

موارد مصرف:

این محلول برای ضدعفونی زخم، خراش و ساییدگی‌های پوستی، بهداشتی نمودن جایگاه دام و طیور (با استفاده از دستگاه سمپاش)، ضدعفونی سطح پوست، دهان، زبان دام، سطح خارجی پستان‌ها، ضدعفونی محل قبل و بعد ازعمل جراحی بصورت رقیق شده و وسایل شیر دوشی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

مقدار مصرف:

-ضد عفونی زخم ها، بریدگی ها وخراشیدگی ها ی پوستی                                            بدون رقیق کردن

–ضدعفونی وسایل مرغداری و دامداری ،تجهیزات کلینیکی و بیمارستانی                         1 لیتر در 40لیتر آب

-ضد عفونی فضای مرغداری ودامداری، جوجه کشی ها ،کلینیک ها و بیمارستان ها             1 لیتر در 10 لیتر آب

 

موارد منع مصرف

ید موجود در بتادین با پراکسید هیدروژن، نقره، تائورولیدین و پروتئین‌هایی مانند آنزیم‌ها واکنش می‌دهد، نتیجه این واکنش بی‌اثر شدن خود بتادین و ترکیبات اشاره شده است. همچنین بتادین با بسیاری از ترکیبات جیوه نیز واکنش می‌دهد و ترکیبات خورنده یدید جیوه را تولید می‌کند. به علاوه چون بتادین با بسیاری از فلزات واکنش می‌دهد، از این ماده نمی‌توان برای ضدعفونی کردن قبل از سوراخ کردن (پیرسینگ) فلزی استفاده کرد.

بدن ید را در مقادیر مختلف جذب می‌کند، میزان جذب ید به ناحیه استعمال و وضعیت پوست بستگی دارد. با این توصیف بتادین در آزمایش‌های تشخیصی غده تیروئید، مانند تشخیص با ید رادیواکتیو و عامل‌های تشخیصی مورد استفاده برای آزمایش ادرار و مدفوع، مانند رزین Guaiacum اختلال ایجاد می‌کند.

 

توجه:

از محلول پوویدون آیداین 10% برای ضدعفونی زخم‌های عمیق استفاده نشود، همچنین محلول بی‌رنگ یا کم‌رنگ فاقد خاصیت ضد عفونی کنندگی می باشد.

 

داروسازی نانوکیمیا کویر یزد در حال حاضر محلول‌های ضدعفونی‌کننده موضعی پوویدون آیداین 10% را با نام تجاری فارمادین و در حجم‌های 60 سی سی، 250 سی سی، 1 لیتری و 3.8 لیتری تولید می‌کند. ضمنا این شرکت موفق به اخذ مجوزها و تولید محلول ضدعفونی‌کننده اسکراب جراحی (پوویدون آیداین 7.5 %) یا همان بتادین قهوه‌ای شده است که جهت ضدعفونی کردن دست پزشکان قبل از عمل جراحی استفاده می‌شود.

پوویدون آیداین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *